Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на Історичну Правду. Місцеві поляки, які з ентузіазмом зустрічали свої війська, не відчули особливих змін. Навпаки, ціла низка польських громадських організацій закрилася, більшість адміністративних посад обійняли не місцеві поляки, а прибулі з метрополії.
Яскравий приклад — кількість польських газет у регіоні зменшилася з 31 до 17.
У вересні цього року в видавництві "Клуб сімейного дозвілля" вийшла друком книга "Провісники Другої світової. Прикордонні конфлікти в Центрально-Східній Європі. Від розпаду імперій до Гляйвіцької провокації".
Вона розповідає про період між Першою і Другою світовими війнами, коли Центрально-Східна Європа періоду була перенасичена конфліктами через невдоволені амбіції, територіальні претензії, національні образи та економічні проблеми.
"Історична правда" друкує уривок з книги, присвячений непростим взаєминам Варшави і Праги, які розгорталися на підґрунті суперечки про приналежність Тешинської Сілезії.
1920: Тешинська Сілезія стає чехословацькою
У 1911 р. у сілезькому місті Тешин пустили трамвай — від центру через річку Ольза до вокзалу. 2 квітня 1921 р. трамвай припинив курсувати, адже тепер йому довелося б перетинати новий кордон, польсько-чехословацький.
Тешинський трамвай став для міських старожилів своєрідним символом утраченого "золотого часу". Чому ж трамвайні колії були розрізані лініями кордону, а дві слов’янські нації, які століттями перебували під гнітом більш могутніх сусідів, щойно здобувши незалежність, перетворилися на запеклих ворогів?
Хоча польський і чеський націоналізми протягом Першої світової мали певним чином схожу мету — обидва прагнули до відновлення втраченої незалежності, — цілі поляків і чехів у війні та їхні політичні стратегії не узгоджувалися. По-різному вони оцінювали Габсбурзьку й Російську імперії.
Якщо перша була для чехів чудовиськом, то поляки її сприймали із симпатіями, натомість з Росією все було навпаки. Обидві країни хотіли замкнути сусіда в етнічних кордонах, а для себе вимагали історичних або стратегічних, або економічно раціональних меж. Таким чином відчуження між двома державами мало глибокі причини, а суперечка щодо Тешина й околиць стала найяскравішим проявом цього.
Тешин, головне місто південно-східної частини Сілезії, розташований на берегах річки Ольза. Завдяки вигідному положенню на перетині торговельних шляхів місто стало адміністративним і торговельним центром регіону. У 1653 р. Тешинське князівство перейшло під владу Габсбургів, які володіли ним аж до 1918-го.
Неподалік, у Богуміні, розміщувався ключовий вузол трансконтинентальної траси Берлін-Багдад. У Карвіні були цінні поклади високоякісного кам’яного вугілля, а у Вітківцях і Тржінці — важливі металургійні заводи. Усе це обумовлювало стратегічне значення регіону.
Тож і польські, і чеські політики, обґрунтовуючи свою позиції історичними доказами, етнічними показниками та економічною доцільністю, прагнули отримати контроль над Тешинською Сілезією після падіння Австро-Угорської імперії.
Польські джерела подають, що у 1910 р. серед 426 тис. мешканців Тешинського князівства, складової Австрійської Сілезії, було 294 тисячі поляків (69 %), 77 тис. чехів (18 %), 51 тис. німців (12 %). Ще 50-70 тис. мешканців ідентифікували себе як сілезці.
Щоб населення проголосувало "як слід", уже 17 грудня почалося зосередження польських частин уздовж розмежувальної лінії. Чехословацький уряд розцінив наміри Варшави провести тут вибори як порушення своїх суверенних прав, але Польща продовжувала підготовку.
Тим часом чехословацьке Міністерство національної оборони розробило план захоплення й утримання району, який став каменем спотикання між двома молодими державами. 19 січня 1919 року міністерство наказало збройним силам зайняти Тешинську Сілезію.
Бої з польською армією увінчалися успіхом для чехословаків. Однак під тиском союзників командування чехословацької армії проти ночі на 31 січня 1919 року було змушене прийняти рішення припинити наступ. Через кілька днів було укладено перемир’я.
Утім, останні бої пройшли ще 21-24 лютого. 26 лютого, згідно з чехословацько-польським договором, укладеним у Парижі 3 лютого й схваленим західними союзниками, армію Праги відвели на нову демаркаційну лінію, яка проходила по річці Ользі, що розділяла навпіл місто Тешин, із невеликими відступами на користь Чехословаччини в районі Карвіна-Петровіце й Тржінец-Яблунков.
Вища військова рада Антанти 27 вересня вона ухвалила рішення про проведення плебісциту в Тешині. 30 січня 1920 року в Тешин прибула Міжнародна плебісцитна комісія, а згодом і військові підрозділи Антанти (близько 1400 солдатів) для підтримання порядку. Комісія стала об’єктом невтомної критики як з боку чехів, так і з боку поляків. Підготовка до плебісциту проходила під акомпанемент взаємного терору й страйків.
На міжнародній арені на початку 1919 року поляки мали сильніші позиції. З різних причин американська, британська та італійська делегації на конференції у Парижі погодилися з польськими етнографічними вимогами, а чехи себе дещо дискредитували (принагідно зіпсувавши настрій своїм французьким патронам) спробами захопити Тешин в кінці січня, не чекаючи на рішення Антанти.
Утім, у 1920 р. дипломатична ситуація змінилася на користь чехів. Пропольська американська делегація втратила вплив, а Керзон змінив Бальфура на посаді британського міністра закордонних справ. Становище ж поляків стало катастрофічним у липні 1920 року, коли Червона армія наблизилася до Варшави.
Польський прем’єр Владислав Грабський на конференції керівників урядів країн Антанти в Спа був вимушений погодитися на вимоги Праги в обмін на обіцянку допомоги у війні з Радянською Росією. Тож Антанта уклала декларацію про поділ Тешина на польську й чеську частини.
Відповідні уряди підписали її в Парижі 28 липня 1920 р. — саме в розпал наступу Червоної армії на польську столицю. Згідно з цим документом Польща поступалася більшою частиною Тешинської області Чехословаччині в обмін на нейтралітет останньої у польсько-радянській війні. У тому, що Варшава відступилася, зіграла свою роль і погроза Праги перекрити постачання Польщі французької зброї через свою територію.
Західну промислову частину регіону (зокрема й Карвінський вугільний басейн) віддали Чехословаччині, а східну, більш аграрну (у сільському господарстві було зайнято близько 40 % населення) — Польщі. Варшава отримала 44 % території Тешинської Сілезії — 1002 кв.км зі 139,6 тис. мешканців, Прага — 1280 кв.км, де мешкало 295,2 тис. осіб.
Саме ж місто Тешин було розділено на два: польський Цешин і чехословацький Чеський Тешин. Історична частина міста відійшла Польщі, а промислове передмістя з вокзалом — Чехословаччині. Річка Ольза стала прикордонною. Багато жителів (переважно етнічні німці) виїхали до Австрії і Німеччини, на їхнє місце приїхали переселенці з Польщі та Чехії, перш за все представники нової адміністрації.
Поляки розцінили ці події як ганебну зраду в момент великої загрози їхній столиці з боку військ Тухачевського й ніколи не пробачали чехам. Територію, що відійшла до ЧСР, вони почали називати Заольжям.
Представник Польщі, прем’єр її уряду Ігнацій Падеревський, який з величезними докорами сумління підписав договір, у листі до голови Вищої Ради Антанти, прем’єра Франції Александра Міллеранда з гіркотою зазначав, що таке рішення західних союзників "викопало між двома народами прірву, яку ніщо не зможе заповнити".
Зі свого боку, Чехословаччина відмовлялася примиритися з Варшавою шляхом подальших переговорів щодо спірного регіону. Масарик і Бенеш вважали, що Польщі цілком достатньо земель, отриманих від Німеччини, України та Білорусі.
1938: Тешинська Сілезія стає польською
Варшава вбачала в Чехословаччині головну перешкоду для того, щоб саме Польща посіла провідні позиції у Східній Європі й досягнула статусу великої держави. Саме наперекір Празі Варшава підтримувала добрі відносини з Будапештом. Особливо гостро польсько-чехословацькі проблеми проявилися в 1930-і роки в умовах наростання кризи Версальської системи.
Чехословацький міністр закордонних справ, а пізніше президент Бенеш був ініціатором і душею Малої Антанти, до якої належали Чехословаччина, Румунія та Югославія — країни, які найбільше виграли від розділу Австро-Угорщини. Спроби залучити до цього союзу Польщу не увінчалися успіхом саме через прикордонні суперечки, передусім – щодо Тешинської Сілезії, яку поляки й надалі вважали своєю.
Польська пропаганда продовжувала докоряти Чехословаччині в тому, що вона стала комінтернівським плацдармом, а криза другої половини 1930-х — результат не німецької агресивності, а слабкості Чехословаччини. Широко популяризувалися слова Пілсудського про те, що "штучно й потворно створена Чехословацька республіка не тільки не є основою європейської рівноваги, а, навпаки, постає її слабкою ланкою".
11 серпня 1938 року Польща повідомила Німеччину, що не пропустить через свою територію Червону армію, якщо та вирушить на допомогу ЧСР, а також що тисне з цього приводу на Румунію.
24 серпня до відома Берліна було доведено думку польського керівництва, згідно з якою Закарпаття та Словаччину мають передати Угорщині, Тешин — Польщі, а все інше — Німеччині. Подібна позиція Варшави справила враження на Англію, яка у вересні почала частіше заявляти про необхідність вирішення тешинського питання. За цим легко вгадувалося прагнення Лондона відірвати Варшаву від Берліна.
Публічно говорилося, що заслуги в поверненні Заольжя належать польському МЗС й особисто Ю. Беку. Однак не менші заслуги мала й "двуйка" — II відділ (розвідка й контррозвідка) генштабу Війська Польського, який з весни 1938 р. почав під наглядом МЗС готувати "повстання" польського населення в регіоні. У підсумку передбачалося три варіанти:
а) за сигналом із Польщі польське населення Тешинської Сілезії візьметься за зброю і після декількох днів боротьби отримає збройну допомогу Польщі — на цей випадок слід було підготувати військові підрозділи в Сілезькому воєводстві, які б прийшли на допомогу заколотникам;
б) населення Заольжя протестуватиме проти наявного становища, здійснюючи демонстрації та терористичні акти, — для цього слід було підготувати на складах відповідну кількість зброї і спорядження;
в) поляки Заольжя, атакованого збройними силами Польщі, нададуть активну допомогу польським військам, проводячи диверсії в тилах чехословацької армії.
До середини вересня 1938 року на території Тешинської Сілезії було зосереджено польські диверсійні сили. На території Сілезького воєводства у фазі формування був кількатисячний добровольчий легіон "Заольжя".
Розвивалася й підпільна політико-пропагандистська робота. Пропагандисти популяризували ідеї самостійності польської меншини в Чехословаччині, висуваючи гасло: "Повернути Заольжя вітчизні".
Як тільки стало відомо про зустріч Чемберлена з Гітлером, поляки розгорнули підготовку організованого ними у Тешинській Сілезії підпілля до збройного виступу.
Уже 17 вересня 1938 р. воєвода польської Сілезії, згідно з директивами прем’єра Польщі, розпочав підготовку органів регіональної адміністрації, які мали діяти у Заольжі після його приєднання до Польщі. З 19 вересня почали офіційно використовувати девіз приєднання Заольжя до Польщі.
Наступного дня Липський повідомив А. Гітлеру про бажання польського уряду повністю ліквідувати Чехословаччину як незалежну державу, оскільки Варшава розглядає "Чехословацьку республіку як штучне утворення… не пов’язане з реальними потребами й здоровим правом народів Центральної Європи".Ю. Бек направив 19 вересня 1938 р. польському послу в Берліні Ю. Липському повідомлення, що через два дні Польща матиме у своєму розпорядженні біля чехословацьких кордонів значні військові сили й що він готовий вести переговори особисто з Гітлером або Герингом щодо узгодження дій Німеччини й Польщі проти Чехословаччини.
При цьому посланець Польщі підкреслив: його країна з метою здійснення своїх вимог не зупиниться "перед застосуванням сили". Гітлер запевнив Липського, що в такому випадку Третій Рейх буде на боці Польщі. Німецький канцлер також зазначив, що за лінією німецьких інтересів у Польщі "абсолютно вільні руки".
У самий розпал судетської кризи, 22 вересня, Гітлер заявив прибулому з візитом прем’єр-міністру Великобританії Н. Чемберлену, що вимагає від Чехословаччини територіальних поступок для Польщі й Угорщини.
Водночас польський уряд заявив про денонсування польсько-чехословацького договору про національні меншини, а через кілька годин пред’явив Чехословаччині ультиматум про приєднання до Польщі "земель із польським населенням" і розпочав стягувати до кордону Чехословаччини свої війська.
Поспіх Варшави пояснювався прагненням не опинитися у стороні від можливого зближення Англії, Франції, Німеччини та Італії, а також небажанням просити згодом Тешинську Сілезію у Німеччини.
21 вересня 1938 р. маршал Е. Ридз-Сміглий видав наказ про формування армійської Окремої оперативної групи "Сілезія". У Польщі продовжували нагнітати античеську істерію. У Варшаві абсолютно відкрито розгорнули вербування у Тешинський добровольчий корпус.
Сформовані загони "добровольців" прямували до чехословацького кордону, де влаштовували збройні провокації і диверсії. Якщо група не мала зброї, її члени громили поліцейські дільниці, школи, підривали в кінотеатрах петарди й т. ін. Після отримання зброї характер діяльності змінювався: здійснювали напади на чеських жандармів, військові пости, знищували громадські та державні будівлі тощо.
27 вересня Польща висунула Чехословаччині повторну вимогу про "повернення" їй Тешинської області. Нота, вручена послом Польщі міністру закордонних справ Чехословаччини 30 вересня 1938 р. о 23.40 вимагала негайну евакуацію чехословацьких військ і поліції з території Тешинської Сілезії та остаточне передання цієї території польській військовій владі. Прага, приголомшена Мюнхенським договором щодо Судетської області, була вимушена погодитися.
Вступ польських військ у Чеський Тешин почався о 14-й годині 2 жовтня. Чехословацька влада мала передати полякам неушкодженими промислові потужності, держустанови, дороги, фортифікації. Сама операція пройшла тихо й без ексцесів.
Місцеві поляки вітали введення військ квітами, патріотичними транспарантами та виступами оркестрів. Фотографії цих урочистих зустрічей радісно поширювала польська преса. На кінець дня 10 жовтня ООГ "Сілезія" повністю зайняла Тешинський район.
Другого жовтня у Варшаві офіційно оголосили про повернення Польщі Тешинської області, "захопленої Чехословаччиною у 1918 р.". Цей процес поляки сприймали як національний тріумф. Юзефа Бека нагородили орденом Білого орла. Крім того, вдячна польська інтелігенція піднесла йому звання почесного доктора Варшавського та Львівського університетів.
У зайнятій поляками Тешинській області на той момент проживало 156 тисяч чехів і 77 тис. поляків (інші джерела наводять відповідно цифри 120 і 80 тис., а також 133 і 92 тис.). Її захоплення означало для Польщі розширення території всього лише на 0,2 %, проте головним придбанням став промисловий потенціал.
Розташовані там підприємства давали наприкінці 1938 року майже 41 % виплавленого в Польщі чавуну й майже 47 % сталі. До того ж Польща отримала 14 вугільних і 4 коксові шахти. Ось тільки зі збутом виявилися проблеми — почалися повальні звільнення (цього разу постраждали, природно, передусім чехи й німці).
Міста возз’єднали, Чеський Тешин перейменували на Західний Цешин. Польська влада визнавала жителями міста тільки тих, хто жив тут до 1918-го. Відповідно всі інші мусили залишити місто. Усього край полишили близько 30 тисяч чехів — частково добровільно, частково через депортацію. Було закрито чеські школи й обмежено німецькі.
Але й місцеві поляки, які з ентузіазмом зустрічали свої війська, теж не відчули особливих змін. Навпаки, ціла низка польських громадських організацій закрилася, більшість адміністративних посад обійняли не місцеві поляки, а прибулі з метрополії. Яскравий приклад — кількість польських газет у регіоні зменшилася з 31 до 17 (з них тільки 9 виходили до жовтня 1938 р.).
Відторгнення Тешинської Сілезії від ЧСР мало продемонструвати, на думку варшавських еліт, силу Польщі, а також її претензію на статус великої держави. 9 жовтня 1938 року "Газета Польська" писала: "…відкрита перед нами дорога до керівної ролі в нашій частині Європи вимагає найближчим часом величезних зусиль і вирішення неймовірно важких завдань".
Однак ставлення до Польщі на міжнародній арені ставало все більш настороженим. У результаті всіх цих подій Польща залишилася без природного союзника проти Німеччини й послабила свій південний фланг, підштовхнувши словацьких автономістів до зближення з Німеччиною.
Висування ультиматуму й подальше приєднання до Польщі чеської частини Тешинської Сілезії було розцінено світовою громадськістю як доказ координації політики Польщі та Німеччини. Доволі різким у своїх мемуарах був Черчилль:
"Героїчні риси характеру польського народу не повинні змушувати нас закривати очі на його нерозсудливість і невдячність, які протягом кількох століть завдавали йому незмірних страждань…
Тепер, у 1938 році, через таке незначне питання, як Тешин, поляки порвали з усіма своїми друзями у Франції, в Англії й у США, які повернули їх до єдиного національного життя і допомоги яких вони мали скоро так сильно потребувати.
Ми побачили, як зараз, поки на них падав відблиск могутності Німеччини, вони поспішили захопити свою частку під час розграбування й розорення Чехословаччини".
Але винувата тут не тільки Варшава — Чехословацька республіка, образно кажучи, улюблене дітище Антанти, демократична країна, вірний і відданий союзник Парижа й Лондона, була з легкістю віддана ними на поталу Гітлеру.
1945: Тешинська Сілезія стає чехословацькою
У 1945 році, негайно після звільнення від німецької окупації, розгорнулася суперечка щодо Тешинської Сілезії між відтвореними й уже фактично комуністичними польською та чехословацькою владами. СРСР врешті-решт підтримав Чехословаччину.
Зрештою, 10 березня 1947 р. у Варшаві між Чехословаччиною та Польщею було підписано Договір про дружбу, співробітництво і взаємодопомогу. Головну роль у безкровному вирішенні спору зіграла, по суті, Москва, яка була не зацікавлена в суперечці між своїми новими васалами.
А 13 червня 1958 року у Варшаві нарешті було підписано договір між двома державами, який затвердив кордон по лінії, що існувала на 1 січня 1938 року. Сторони відмовилися від взаємних територіальних претензій, у результаті чого юридично вирішили проблему Тешинської Сілезії і Спишу-Орави.
Юридично конфлікт було вичерпано, але в серця частини жителів тих земель він продовжує стукати й сьогодні (принагідно посилений польською участю в операції "Дунай" — вторгненні армій країн Організації Варшавського Договору до Чехословаччини в 1968 році).
Утім, після одночасного входження і Чехії, і Польщі до складу ЄС та фактичного падіння кордонів суперечки переважно згасли, залишившись у своїй гарячності хіба-що на інтернет-сторінках навколоісторичних форумів.
За тиждень до Великодня, також у неділю, віруючі йдуть до церкви святити гілочки верби і приносять їх додому для захисту оселі, родинного добробуту та здоров'я рідних. Цей день називають Входом Господнім у Єрусалим, Вербною неділею, "шутковою" або "кві...
Кривавий диктатор відкрито збрехав, що хрещення Русі нібито стало відправною точкою розвитку російської державності "забувши", що під час хрещення Русі в Києві в 988 році не існувало навіть Москви. Глава Кремля 28 липня 2018 року заявив, що хрещення Ру...