Уявіть тепле, солодке печиво, хрусткі цукерки, м’які пироги, вафельні ріжки, наповнені морозивом. У вас виділяється слина? Ви хочете десерт? Чому? Які процеси в мозку роблять солодку їжу такою бажаною?
Цукор – загальний термін, який використовують для опису класу молекул – вуглеводів – які є у багатьох напоях та їжі, йдеться у навчальному ролику TED, інформують Патріоти України.
Погляньте на склад солодощів, які ви купуєте: глюкоза, фруктоза, сахароза, мальтоза, лактоза, декстроза і крохмаль – все це види цукру.
Так само, як і високофруктозний кукурудзяний сироп, фруктовий сік, нерафінований цукор і мед.
Цукор є не лише в цукерках і десертах, він входить до складу томатного соусу, йогурту, сухофруктів, солодкої газованої води, і батончиків-мюслів.
Що трапляється, коли він потрапляє на язик? Ви берете ложку мюслів. Цукор у них активує смакові рецептори на язиці.
Вони відправляють сигнал у мозок. Звідси активується система винагороди мозку – серія хімічних та електричних зв’язків, розташованих у певних ділянках мозку. Вони допомагають відповісти на підсвідоме запитання: "Повторити?".
Пам’ятаєте тепле, приємне відчуття, коли їсте шоколадне тістечко? Це ваша система винагороди каже: "М-м-м… Так".
Вона активується не лише їжею. Спілкування, соціальна поведінка та наркотики – лише кілька прикладів речей, які активують систему винагороди.
Проте її перезбудження спричинює серію прикрих подій: втрату самоконтролю, жагу, підвищену чутливість до солодкого.
Коли порція мюслів доходить до кишківника, тут теж є рецептори цукру. Вони не відчувають смаку, а подають сигнали в мозок, що організм наситився, або що потрібно виділити більше інсуліну для розщеплення надлишково спожитого цукру.
Основна валюта системи винагороди – дофамін, важлива хімічна речовина, або нейромедіатор.
В передньому мозку є багато рецепторів дофаміну, але вони розміщені нерівномірно. У деяких областях – щільне скупчення рецепторів, і саме вони відіграють важливу роль у системі винагороди.
Такі наркотики, як нікотин, алкоголь чи героїн, викликають надмірне виділення дофаміну, що змушує деяких людей постійно хотіти кайфу, призводячи до залежності.
Цукор також викликає виділення дофаміну, хоча і не так сильно, як наркотики. Цукор часто є у їжі, яка викликає виділення дофаміну.
Наприклад, броколі не має такого ефекту. Можливо, тому дітей так важко змусити їсти овочі.
Скажімо, ви голодні, і вирішили збалансовано харчуватися. Після прийому їжі рівень дофаміну зростає завдяки системі винагороди.
Але якщо ви їсте те саме багато днів поспіль, рівень дофаміну буде знижуватися, а потім перестане виділятися.
У їжі мозок приділяє особливу увагу новим чи відмінним смакам. На це є 2 причини:
Щоб підтримати розмаїтість, потрібно впізнавати нову їжу, і, що важливіше, потрібно хотіти вживати нову їжу.
Тому рівень дофаміну знижується, коли раціон не змінюється. А якщо замість здорової, збалансованої страви з’їсти щось солодке?
Якщо ви рідко їсте цукор або не їсте багато, ефект буде таким, як і з здоровою їжею. Але якщо ви їсте багато солодкого, рівень дофаміну не знизиться.
Тобто споживання великої кількості солодкого викликатиме високий рівень дофаміну щоразу. У цьому випадку цукор діє як наркотик.
Це і є причиною нашої любові до солодкої їжі.
За тиждень до Великодня, також у неділю, віруючі йдуть до церкви святити гілочки верби і приносять їх додому для захисту оселі, родинного добробуту та здоров'я рідних. Цей день називають Входом Господнім у Єрусалим, Вербною неділею, "шутковою" або "кві...
Кривавий диктатор відкрито збрехав, що хрещення Русі нібито стало відправною точкою розвитку російської державності "забувши", що під час хрещення Русі в Києві в 988 році не існувало навіть Москви. Глава Кремля 28 липня 2018 року заявив, що хрещення Ру...