Консорціум журналістів по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією (OCCRP) повідомив, що контррозвідка Македонії підозрює Росію в багаторічному впливі на політику країни.
Організація будує свої висновки на десятках конфіденційних документів, переданих джерелом в уряді Македонії.
У публікації наведені фото фрагментів звітів спецслужб, які, як стверджує OCCRP, засновані на даних прослуховування, зовнішнього спостереження і повідомлень інформаторів, – повідомляє Новая Газета.
Джерело з уряду Македонії на умовах анонімності передав архів з десятків секретних звітів журналістам міжнародного консорціуму Organized Crime and Corruption Reporting Project. У спільному розслідуванні також брав участь македонський телеканал NOVA TV і сербське видання KRIK.
Передані документи складені на основі прослуховування телефонних переговорів, зовнішнього спостереження і повідомлень джерел. У них йдеться про те, як російські офіцери СЗР і ГРУ спільно з співробітниками посольства Росії намагалися впливати на внутрішню політику Македонії та інших балканських країн, щоб не допустити їх вступу в НАТО і просувати інтереси Росії.
З моменту закінчення холодної війни Македонія традиційно вважалася партнером Заходу. Однак в останні роки Росія значно посилила свій вплив на Балканах в цілому, і в Македонії зокрема, йдеться в звітах контррозвідки Македонії.
Розвідувальна діяльність Росії активізувалася після того, як кілька балканських країн оголосили про бажання вступити в НАТО. У квітні цього року парламент Чорногорії проголосував за вступ до Північноатлантичного альянсу. А Македонія та Боснія і Герцеговина отримали статус кандидатів на вступ.
Наприклад, йдеться в документах, почесні консульства Росії в македонських містах Бітола і Охрід діють як розвідувальні бази.
Протягом останніх дев’яти років Македонія знаходиться «під впливом найсильнішої і руйнівної пропаганди, а також діяльності розвідувальних служб, які здійснюються через посольство РФ», – говориться в звіті на ім’я Володимира Атанасовскі, керівника Служби безпеки і контррозвідки Македонії.
«РФ використовує методи так звану «м’яку силу», як частину стратегії з ізолювання Балкан від впливу Заходу». «Крім того, російська зовнішня політика перебуває в тісній взаємодії з енергетичною стратегією, мета якої – отримати контроль над стратегічними енергетичними ресурсами країни», – йдеться в звітах.
Реалізацією цієї стратегії в Македонії займаються три офіцера СВР, які отримують вказівки з штабу в Белграді, столиці Сербії, і чотири співробітники ГРУ зі штабом в Софії, столиці Болгарії. Їх діяльність, судячи з документів, координується через посольство Росії в Скоп’є, столиці Македонії.
Македонські контррозвідники також вказують в звітах імена кореспондентів державного агентства ТАСС і представників Росспівробітництва як агентів російських спецслужб. (З міркувань безпеки видання не розкриває їхніх імен.)
Російські агенти протягом багатьох років займалися вербуванням колишніх і діючих співробітників македонської армії і поліції.
Крім того, представники Росії намагалися вплинути на редакційну політику і пропонували кошти македонським ЗМІ, особливо тим, які підтримують албанську меншину, щоб просувати російську політику в країні.
До методів «м’якої сили» македонські контррозвідники відносять і численні культурні ініціативи посольства Росії. «Росія просуває ідею пан-слов’янської ідентичності і єдиної православної віри», говориться в документах. З ініціативи російського посольства в Македонії за останній час було відкрито близько 30 «асоціацій дружби». Крім того, посольство спонсорує будівництво православних церков по всій країні.
І, судячи з усього, зусилля «російських агентів» були ефективними. Наприклад, Македонія не приєдналася до західних санкцій щодо Росії в 2014 році з-за війни на Південному Сході України. Македонська влада тоді заявляла, що санкції сильно вдарили б по економіці країни.
Спільні дії Росії і Сербії, на думку македонських контррозвідників, привели до складної політичної кризи в Македонії: протистояння основних партій, яке закінчилося заворушеннями в парламенті. Цей політична криза посилюється і етнічними розбіжностями з албанською меншиною: албанці складають чверть населення Македонії, і їх попередні спроби оголосити автономію мало не привели до громадянської війни.
До недавнього часу Росія підтримувала колишню правлячу націоналістичну партію Македонії ВМРО-ДПМНЄ і її лідера Ніколу Груєвського. У 2015 році Груєвський був змушений покинути пост прем’єр-міністра через звинувачення в незаконному прослуховуванні десятків тисяч громадян країни.
Сьогодні Груєвський і деякі члени його партії знаходяться під слідством за звинуваченнями в перевищенні посадових повноважень, відмиванню грошей і корупції.
У грудні 2016 року в країні пройшли позачергові вибори, які повинні були покласти край політичній кризі. Однак цього не сталося. Коаліційний уряд було затверджено парламентом тільки минулого тижня, 31 травня. А прем’єр-міністром країни став Зоран Заєв, лідер опозиційної партії «Соціал-демократичного союзу Македонії» (СДСМ).
Попередні спроби сформувати коаліцію привели до штурму парламенту націоналістами, що підтримують Груєвського. В результаті заворушень 27 квітня цього року Заєв і десятки інших людей отримали травми.
Влада Росії звинуватила США і країни ЄС в організації зміни влади в Македонії та підтримки Заева. Цікаво, що до критики Росії приєдналися і праві американські ЗМІ, і навіть деякі конгресмени, які звинуватили македонську опозицію в тому, що її підтримує американський бізнесмен Джордж Сорос.
В одному зі звітів контррозвідки переказується розмова від 7 квітня цього року між російським послом Олегом Щербаком і співробітником МЗС Македонії.
Щербак нібито також висловлював претензії з приводу недостатньої підтримки російської політики в країні і російських заяв про «закордонне втручання» у внутрішньополітичні процеси в країні.
Щербак допускав, що якщо македонські влада не почне публічно підтримувати Кремль, це призведе до згортання економічного і дипломатичного співробітництва.
Російські дипломати відмовилися відповідати на питання OCCRP.
Прем’єр-міністр Заєв також не захотів окремо коментувати цю статтю, але послався на свої заяви в квітні цього року. «Я вважаю, що якщо не вжити додаткових заходів у зв’язку з низьким інтересом ЄС і США в цьому регіоні, у Росії з’явиться більше простору для просування своїх інтересів», – так Заєв висловлював свою стурбованість з приводу зростаючого впливу Росії на Балканах.
Архів секретних документів також включає прослуховування розмов деяких співробітників сербської розвідки BIA. У звітах говориться, що сербські розвідники активно допомагали російським колегам здійснювати їх плани в Македонії, і зокрема надавали підтримку націоналістам і Груєвскі.
З 2013 року контррозвідники стежили за співробітником BIA Гораном Жівалжевічем, який активно працював над тим, щоб не допустити інтеграції Македонії в Європу. Документи говорять про те, що Жівалжевіч давав інструкції проросійському члену парламенту Македонії Івану Стоілковічу, лідеру Демократичної партії сербів.
Стоілковіч – дійсно один з головних прихильників російської влади в Македонії. У вересні 2016 року він вітав «Єдину Росію» з перемогою на виборах в Держдуму: «Минулі вибори стали очевидним підтвердженням мудрої національної політики, що проводиться всі ці роки «Єдиною Росією», і спрямованої, в тому числі, на збереження православних і слов’янських цінностей, що є світлим прикладом для нас. За минуле десятиліття Росія під керівництвом Володимира Путіна продовжувала бути послідовною захисницею свобод народів, міжнародного права, миру і стабільності на землі»( цитата з «Російської газети»).
Стоілковіч також неодноразово зустрічався з політиками сусідньої Чорногорії, які виступали проти членства їхньої країни в НАТО. Серед цих політиків були і ті, кого македонські контррозвідники називали агентами російських спецслужб.
Секретні документи також говорять про те, що Стоілковіч погоджував зі співробітником сербської розвідки BIA критичні публікації в Сербії про Зорана Заева. Сербські ЗМІ дійсно активно критикували Заева і писали про те, що втручання Заходу, а також політичні вимоги албанців можуть призвести до війни.
Журналісти OCCRP додзвонилися до Стоілковіча.
Співробітник сербської розвідки Жівалжевіч на питання відповідати відмовився. Коментарів російської влади і спецслужб поки також не було.
Джерело: «Новая газета»
За тиждень до Великодня, також у неділю, віруючі йдуть до церкви святити гілочки верби і приносять їх додому для захисту оселі, родинного добробуту та здоров'я рідних. Цей день називають Входом Господнім у Єрусалим, Вербною неділею, "шутковою" або "кві...
Кривавий диктатор відкрито збрехав, що хрещення Русі нібито стало відправною точкою розвитку російської державності "забувши", що під час хрещення Русі в Києві в 988 році не існувало навіть Москви. Глава Кремля 28 липня 2018 року заявив, що хрещення Ру...