Хортиця могла бути сакральним центром, "Меккою епохи бронзи": На острові відкрили святилище, яке старше за Стоунхендж

На острові Хортиця для туристів відкрили святилище, що датується IV-ІІІ тисячоліттям до н.е.

Святилище-обсерваторія на ХортиціСпівробітники національного заповідника стверджують, що ця споруда з каміння була створена раніше, ніж всесвітньо відомий Стоунхендж. Святилище на Хортиці, що представляє собою кілька кіл каменів з одним вищим каменем. Цей пам'ятник епохи бронзи було виявлено випадково кілька років тому співробітником заповідника.

За словами заввідділом Національного заповідника «Хортиця» Сергія Дударенка, що брав участь у відкритті нового об'єкта, на сьогодні на території острова Хортиця вченими відкритий цілий комплекс подібних святилищ.

Схема південної кам'яної закладки святилища

Південніше балки Велика Молодняга, на височині, в 1992 році був виявлений цілий комплекс кам'яних закладок культового призначення. Дві кам'яні закладки, що розташовані на півдні, були детально досліджені і реконструйовані в 2000 році. В результаті досліджень було з'ясовано, що знайдені об'єкти датуються другим тисячоліттям до нашої ери – епохою ранньої бронзи, ямно-катакомбним періодом.

Крайня південна кам'яна кладка має форму складної конструкції у вигляді кромлеха (кам'яна споруда культового призначення з каменів), діаметр споруди – 4.2-4.4 метри. У центрі конструкції викладено кам'яний овал розміром 2.3х3 метри, південний край якого з'єднаний з основним колом конструкції. Між основним колом і внутрішнім овалом утворюється незаповнена камінням поверхня, що має форму підкови. Центр внутрішнього овалу має діаметр 2х1.2 метри, який не заповнений камінням. Овал і східна частина кола викладена в основному з круглих валунів у два ряди, західна частина при цьому викладена лише в один ряд каменів. У центрі цієї кам'яної закладки була виявлена яма глибиною 1.65 метра, розміри ями – 1.8х1.3 метри, вона має форму овалу, зорієнтованого по лінії північ-південь. На дні цієї ями було виявлено чотири довгі кістки кінцівок людини.

Загальний вид південної кам'яної закладки святилища

«Воно старше, ніж Стоунхендж. В цілому комплекс цих святилищ - це елемент арійського сакрального простору. Такі святилища виявлені і в Корнуеллі у Великій Британії, і в Бретані у Франції, і на Кольському півострові. Концентрація подібних святилищ на острові Хортиця дає можливість говорити про те, що Хортиця могла бути сакральним центром, якщо можна так сказати - «Меккою епохи бронзи», - констатував Дударенко.

Згідно з офіційними даними Національного заповідника «Хортиця», на сьогодні найбільш цікавими з уже досліджених об'єктів-святилищ Хортиці є святилище-обсерваторія на висоті Брагарня, культовий комплекс близько балки Велика Молодняга, «Чорний камінь», що зберігається в Музеї історії запорізького козацтва і комплекс «Скіфський стан», що представляє собою кургани і збори кам'яних виробів - лапідарій.

Схема північної кам'яної закладки святилища

У 1 метрі на північ від описаної вище кам'яної закладки розташована друга, розміром 6х4.5 метри. У центрі цієї споруди також є округла площа, не заповнена камінням, що розташована в південно-західній частині закладки, злегка асиметрично по відношенню до форми основної конструкції. Закладка складається з каменів середнього розміру, більша частина яких колота, причому більшість з каменів зорієнтована гострими кутами вгору, надаючи всієї конструкції вид щетини. Це – перший випадок знахідки конструкції такого роду, інші знайдені споруди не мали такої характерної особливості.

Загальний вид північної кам'яної закладки святилища

Під час розкопок у східній частині закладки були знайдені дрібні фрагменти ліпного горщика, прикрашеного орнаментом. Через невелику величину знайдених фрагментів не вдалося повністю реконструювати зовнішній вигляд цього горщика, але сама керамічна маса, з якої зроблена посудина, типова для епохи бронзи, що дозволяє приблизно визначити датування знахідки. У центрі закладки виявлена яма овальної форми, розміри її досягають 2х1.2 метри, овал витягнутий з північного сходу на північний захід, глибина ями – 1.8 метри. У районі цієї ями і під камінням закладки були виявлені дрібні фрагменти ліпної посудини з орнаментом. Ця знахідка датується ямно-катакомбною епохою. Усередині ями виявлено поховання дорослої людини, що лежить на лівому боці, головою на південний схід. Інших знахідок в ямі виявлено не було.

Близька до яйцевидної форма кам'яних закладок цього і сусіднього святилища свідчить про приналежність їх до єдиного культового комплексу, пов'язаного з культом яйця. Це підтверджує не тільки форма закладок, але і наявність у них незаповненою камінням поверхні, що символізує жовток. Образ світового яйця ототожнюється з процесом зародження життя, а також з весняними святами наших пращурів. Цей образ відігравав значну роль в календарних ритуалах. Усі споруди орієнтовані гострим кінцем на схід, тобто на місце, де сонце знаходиться в дні осіннього і весняного рівнодення.

Відповідно до проведених досліджень вдалося з'ясувати, що ці кам'яні споруди довгий час перебували на денній поверхні, але за весь час свого існування не були порушені, змінені або перебудовані. Це говорить про те, що даними культовими спорудами користувалися протягом століть різні культури і народності, що ще більше підтверджує їхню важливість і глибинний сакральний зміст. Після проведених досліджень всі кам'яні закладки були реконструйовані на денній поверхні, і тепер кожен може побачити їх, і в буквальному сенсі доторкнутися до минулого, побувавши на Хортиці.

В даний час тут також можна побачити дерев'яні фігурки язичницьких богів - Перуна - бога-громовержця, і Велеса - покровителя оповідачів і поезії.

ДжерелоОпублікував: Evora
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

За тиждень у християн східного обряду Великдень! Що дозволяється робити у Вербну неділю і чого не бажано

неділя, 9 квітень 2023, 8:18

За тиждень до Великодня, також у неділю, віруючі йдуть до церкви святити гілочки верби і приносять їх додому для захисту оселі, родинного добробуту та здоров'я рідних. Цей день називають Входом Господнім у Єрусалим, Вербною неділею, "шутковою" або "кві...

З архіву ПУ. Неймовірне нахабство: Путін привласнив собі історію України

середа, 27 липень 2022, 23:55

Кривавий диктатор відкрито збрехав, що хрещення Русі нібито стало відправною точкою розвитку російської державності "забувши", що під час хрещення Русі в Києві в 988 році не існувало навіть Москви. Глава Кремля 28 липня 2018 року заявив, що хрещення Ру...