Поки світ зайнятий конфліктами в Україні, на Близькому Сході і в Південно-Китайському морі, в Арктиці розгортається суперечка з приводу меж Північно-Льодовитого океану.
І провокатором виступає ніхто інший, як Росія, яка намагається взяти під свій контроль нові водні шляхи через Льодовитий океан.
Арктика – одна з центральних тем для обговорень у світових медіа. “Арктика наша!“, “Путінська Росія нарощує в Арктиці найбільшу військову міць з часів розвалу Радянського Союзу“, “Ось як виглядає російська арктична армія“, “Зимова війна. Росія хвалиться військовою міццю” – невеликий перелік публікацій на цю тему.
Факти ICTV вирішили пояснити читачам, що відбувається в цьому регіоні.
Кому належить Арктика? І чому Москва проводить мілітаризацію цього регіону?
Геополітика і глобальне потепління
Раніше люди вважали, що земна поверхня, в цілому, вже поділена між державами. Але потім почалося глобальне потепління, і арктичні льоди почали танути.
І тепер Арктика може стати регіоном конфлікту між країнами НАТО і Росією. Причина – скарби, які приховані під товщею арктичних льодів.
Якщо подивитися на Північний полюс з космосу, то Льодовитий океан схожий на торт, який тільки що дістали з холодильника. П’ять країн хочуть відхопити по шматку: Росія, Сполучені Штати (через Аляску), Канада, Данія (через Гренландію) і Норвегія.
Тому стратегічна важливість Арктики обумовлена її економічним потенціалом.
Згідно Конвенції ООН з морського права, кожна прибережна країна має право на 200-мильну зону, в якій держава може вести економічну діяльність і добувати ресурси. Однак через зменшення льодового покриву, зміщуються і межі, що викликає між країнами численні суперечки
Енергетичний бум в Арктиці
По-перше, регіон багатий запасами нафти і газу, що відповідають запасам в Перській затоці.
Це може спровокувати “енергетичний бум в Арктиці”. У регіоні зосереджено 22% всіх світових запасів нафти і газу.
Сучасні технології дозволяють видобувати корисні копалини навіть у холодній Арктиці.
Багатство регіону належить Росії і чотирьом країнами НАТО – США, Норвегії, Данії і Канаді.
Більшість нафтових ресурсів зосереджено в американській Алясці, а газових – у Чукотському, Карському та Баренцовому морях, тобто в розпорядженні Росії і частково Норвегії. Крім того, Арктика вражає багатством інших корисних копалин – нікелем, сріблом, золотом, цинком і дорогоцінними металами.
Арктика – транспортна магістраль
Друга стратегічна важливість Арктики – можливість перетворення в транспортну магістраль, яка може стати альтернативою Панамському каналу.
В результаті танення льодовиків відкриваються нові морські сполучення для вантажних і туристичних перевезень з Заходу на Схід, які суттєво зменшують логістичні витрати. Наприклад, морська поїздка з німецького міста-гавані Гамбурга в японський Токіо через Арктику триватиме 10 днів замість звичних 22.
Арктичні морські магістралі особливо важливі для Росії.
Вони дозволять Москві диверсифікувати її споживачів енергоресурсів і змістити акцент на азійські ринки, зокрема, на Китай і Японію. Пекін може також надати Росії необхідні технології та фінансові ресурси для розвідувальної і видобувної діяльності в арктичному регіоні.
Мілітаризація Арктики
Трансформація Арктики несе також і нові політичні виклики.
Як Росія, так і Сполучені Штати останнім часом проводять дорогі військові маневри в районах крайньої півночі.
У середині січня стало відомо, що Міністерство оборони РФ до кінця 2017 року побудує в арктичній зоні понад 100 об’єктів інфраструктури.
Нещодавно Кремль почав процес додаткового розміщення в цьому регіоні, щонайменше, 6 тис. солдатів. Вони є лише частиною арктичної армії, яка буде дислокуватися уздовж російського узбережжя Північного Льодовитого океану.
Крім того, Росія створює 6 нових військових баз, модернізує злітно-посадкові смуги часів холодної війни, будує нові криголами і бере на озброєння нові атомні підводні човни, оснащені великою кількістю ядерних боєголовок.
Сьогодні у Росії 32 криголама, 6 з яких працюють на ядерному паливі. В той час, як в розпорядженні США – лише 8 криголамів 60-х років. У Канади – 6, Данії – 4, у Норвегії – 1.
Чому Арктика важлива для Росії
Арктика надзвичайно важлива для Путіна в геополітичному плані.
Доступ до Північного Льодовитого океану важливий для Кремля, щоб протиставити військовим базам США, розташованих по всій земній кулі, хоча б кілька російських військово-морських баз. Чорноморський флот в Криму для цього не підходить. У разі конфлікту Туреччина, як член НАТО, могла б заблокувати Росії прохід в Середземне море через Босфор. Також швидко можна зупинити російський Балтійський флот, оскільки НАТО може закрити Скагеррак, протоку між Данією і Норвегією. Тому Північний Льодовитий океан – найкращий стратегічний варіант. Він забезпечує Росії вихід в Атлантику, який неможливо заблокувати.
Джерело: Zeit
Новий глава Пентагону Джеймс Меттіс, виступаючи в Конгресі, сказав: “не в наших інтересах залишати будь-яку частину світу комусь”.
За інформацією сенатора Аляски Дена Селлівана, в окремому документі Меттіс охарактеризував дії Москви в Арктиці як “агресивні кроки”, пообіцявши конкретні кроки США у цьому питанні.
НАТО vs Росія
Всі 5 арктичних країн (США, Канада, Норвегія, Данія, Росія) зацікавлені в освоєнні Арктики.
Вони стверджують, що Хребет Ломоносова є продовженням їхнього континентального шельфу. І тому Північний полюсповинен належати саме їм.
Сам по собі Північний полюс не має економічного значення. Але він важливий символічно, оскільки це питання престижу.
Росія вже здійснювала провокації на Північному полюсі – у 2007-му на ньому був встановлений російський прапор.
Існують правила гри, за якими Арктика повинна бути поділена відповідно з критеріями ООН. Але є велика ймовірність, що в кінцевому результаті ніхто не захоче дотримуватися встановлених правил.
Майбутнє Арктики
Навіть якщо льодовики залишаться на місці, дещо в Арктиці точно розтане: імперські надії Володимира Путіна. Хоча Росія лідирує в регіоні за кількістю військ і криголамів, цього недостатньо, щоб виграти велику гру за ресурси.
За оцінками експертів, Москва зможе в повній мірі приступити до видобутку нафти і газу в Арктиці тільки через 30 років. Їй не вистачає знань, технологій і грошей. Санкції призвели до заморожування спільних проектів Кремля з Заходом.
Крім того, внаслідок падіння світових цін на нафту, інвестиціїв розвідувальні роботи нафтових і газових родовищ в Арктиці виглядають нерентабельними. А отже, це зменшує ймовірність глобального конфлікту в регіоні.
Підводячи підсумки, майбутнє Арктики відкриває нові можливості, але і приховує багато загроз.
Зменшення льодового покриву призведе до економічного використання перспективного регіону. Тільки важливо при цьому, щоб “арктична експансія” не порушувала місцеву екосистему і не призвела до незворотних екологічних наслідків.
За тиждень до Великодня, також у неділю, віруючі йдуть до церкви святити гілочки верби і приносять їх додому для захисту оселі, родинного добробуту та здоров'я рідних. Цей день називають Входом Господнім у Єрусалим, Вербною неділею, "шутковою" або "кві...
Кривавий диктатор відкрито збрехав, що хрещення Русі нібито стало відправною точкою розвитку російської державності "забувши", що під час хрещення Русі в Києві в 988 році не існувало навіть Москви. Глава Кремля 28 липня 2018 року заявив, що хрещення Ру...